Když nás osloví občané (ať soukromé osoby, kterým není lhostejný osud toulavých koček, nebo vlastníci domů, zahrady, pozemků či obecní úřady) s prosbou o pomoc při řešení situace kolem toulavých koček, máme vždy určitá pravidla či kroky, které se snažíme dodržet. Rády bychom Vám je připomněly. V poslední době se nám zdá, že se tak trochu vytratila empatie k toulavým kočkám, kastruje a odchytává se za každou cenu, kastrují se i kočky pár dní před porodem, berou se malá koťata od mámy a odchytávají se mámy od koťat. Nic z toho neodsuzujeme, víme jaké je situace kolem koček a i my si říkáme ,,Nikdy neříkej nikdy”, ale doposud jsme tohle nedělaly a pokud to půjde dělat nebudeme.
Nekastrujeme vysoce březí kočky, nepouštíme kočku pár hodin po kastraci zpět, pokud víme, že kočka má na lokalitě koťata, bud ji nechytáme nebo se snažíme nejdříve najít koťata a pak odchytit kočku.
Na odchyty máme vyčleněné jedno depozitum, snažíme se vychytávat vždy jednu lokalitu a kočky co nejméně míchat. Ale tady a nebudeme lhát, je to někdy opravdu těžké dodržet a nezastíráme, že občas tuto zásadu porušíme. Důvody jsou různé, od nedostatku času, ohrožení koček, vysoký stupeň březosti….
Administrativní záležitosti, které podle zákonů musíme plnit vypisovat nebudeme. Vedeme si kastrační deník, na každý rok nový, ve kterém jsou veškeré údaje o kočce, lokalitě, průběhu odchytu a její fotka i co se s ní dělo po kastraci, zda se umístila, zůstala u nás či se vrátila zpět domů. Každý může nahlédnout.
S kastračním programem nám od roku 2019 pomáhá spolek Feliti kastruje. – https://www.feliti.cz/. Pomoc je to pro nás velká a jsme za ni opravdu vděčné.
Krok první:
Vždy se nejprve jedeme na danou lokalitu podívat, zmapovat situaci, zjistit jak to na místě vypadá, kdy kočky chodí na krmení, v jakém jsou stavu, vytipujeme nejvíc ohrožená zvířata (např. nemocná, březí kočky ap.) a domluvíme se s krmiči na postupu odchytu, případně i na termínech odchytů.
Krok druhý:
Domluvíme s naším veterinární ordinací, datumy kastrací, abychom kočky co nejkratší dobu stresovaly v klecích. Na 99 % je kastrace možná hned na druhý den po odchytu.
Krok třetí:
Večer před odchytem se již kočky cíleně nekrmí. Důvod je zcela nasnadě, hladová kočka rychleji ,,vleze „ do sklopce na nějakou tu dobrůtku, než kočka, která má plné bříško. Samotný odchyt provádíme pomocí, sklopců nebo podběráku ( většinou na malá koťata). Jako návnadu používáme kočičí kapsičky, syrové maso, makrelu, osvědčilo se nám grilované kuře. Sklopec nastražíme na krmném místě a pak už někde za křovím, stromem, v lepší případě na lavičce či v autě, tajně doufáme, že tam nestrávíme mládí a některá z koček se chytí. V momentě, kdy máme úlovek ve sklopci, zakrýváme ho dekou či povlečením, aby v něm kočka ,, nelítala sem a tam“ a neodřela si zbytečně čumák či nezatrhla drápky o pletivo sklopce. Kočka se v přítmí uklidní a lépe se s ní manipuluje. Pokud to jde, přendáváme kočku do přepravky. Máme na to vymyšlený fígl a zatím se nám daří většinu koček přemístit bez problémů.
V letošním roce jsme si (díky Vám v Koč.přání ) mohly pořídit fixační klec na velmi divoké kočky a hodně se nám osvědčila. Pokud to jde, pokoušíme se chytat více koček při jednom odchytu, pokud ne, spokojíme se s jednou.
Krok čtvrtý:
Kočku umisťujeme po odchytu do klece v přepravce, kterou má k dispozici po celou dobu pobytu u nás. Je to výhoda i pro nás, většina koček se tam utíká schovat ve chvíli, kdy se ke kleci přiblížíte a pak stačí je opatrně nasadit dvířka a kočka se veze na kastraci. Hodně divoké kočky pokud odmítají sami nastoupit do přepravky, vmanipulujeme do fixační klece. Někdy musíme nasadit i dramatičtější způsoby, jako je balení kočky do deky či ručníku.
Je to PROSTĚ boj kdo z koho. Zatím vedeme my.
Odchycené kočky je třeba nechat vyšetřit veterinárním lékařem, který určí jejich zdravotní stav.
Většinou, pokud není kočka v ohrožení života a vypadá dobře, se tato prohlídka provádí v den kastrace, tz. druhý den po odchytu. Opět je to z důvodu co nejmenší zbytečné manipulace s kočkou a zvyšováním jejího beztak už obrovského stresu.
Zdravé kočky, pokud nejsou březí déle, než do poloviny gravidity kastrujeme. Nemocné kočky je třeba nejdříve vyléčit. Vysoce březí kočky musí před kastrací porodit a odchovat potomstvo.
Krok pátý:
Kastrace nám z 99% provádí veterinární klinika Sokolníky v Praze 8. Kočička se kastruje bokem, máme s tímto způsobem kastrace plachých koček, ty nejlepší zkušenosti. Jizva je malá, kočka nemá vyholené celé bříško a tudíž je menši riziko infekce, nemusíme se bát, že by se po vypuštění rána zanítila nebo jinak poškodila, když kočka bude prolézat nebo se povalovat po křovích, lézt po stromech apod. Kastrované kočky je nutné jednoznačně identifikovat. My používáme jako identifikační znak viditelné označení koček cvikem v uchu. V kastraci je tedy zahrnuta prohlídka kočky (poslech, zuby, uši), štip ucha, antibiotika na 3 dny, intradermální (vstřebávací) stehy a celodenní hospitace. Všechny kočky odčervujeme a odblešujeme.
Krok šestý:
Po provedené kastraci je nutné se o kočku postarat alespoň po nezbytně nutnou dobu, kterou určí veterinární lékař podle rozsahu provedeného zákroku. Pokud nenastanou jiné zdravotní komplikace, pouštíme kočku 4-5 den po kastraci. Ve výjimečných případech, kdy je kočka opravdu ve velkém stresu, nežere, nepije nebo se snaží za každou cenu utéct z klece či ji zcela zničit, rozkousat a rozbít:-), pouštíme kočku i dříve. NIKDY TO ALE NENÍ DŘÍVE NEŽ 2-3 DEN A 2 den po kastraci opravdu jen výjimečně a většinou až večer. Snažíme se venkovní kočky nezchoulostivět a pokud to jde, nezvykat je moc na lid.péči, abychom je neohrozily v jejich dalším venkovním životě.
Krok sedmý: vypouštíme kočku zpět na krmné místo.
A tady by se zdálo, naše práce končí. Ale není tomu tak. Většinou krmné místo sledujeme, zda jsou kočky v pořádku, nepřistěhovala –li se nějaká nová, to vše ve spolupráci s krmiči. Pokud je třeba snažíme se kočky zabezpečit i po vet. stránce. Do některých lokalit zavážíme krmivo, dodáváme i boudičky pro chladné zimní měsíce.
Více fotek na: https://pozkoc.rajce.idnes.cz/Kastracni_a_odchytovy_program_2017/