Další díl našeho seriálu Co by kočky (ne)kupovaly se věnuje antiparazitním přípravkům – odčervování a odlešování. Nejen kočky, které chodí ven, je potřeba preventivně veterinárně ošetřovat, i bytové kočky můžou kde co chytit – můžete si nechtěné viry nebo parazity donést na botách nebo šatech z venku, může vám je domů zanést návštěva, která doma chová chlupaté mazlíky.
ODČERVENÍ – kočky postihují zejména dva základní druhy parazitních červů – škrkavky (oblí červi) a tasemnice (druh plochých červů). Oba tyto druhy mají poměrně sofistikovaný vývojový systém a putují nejen trávicím traktem kočky, ale i krevním oběhem a dalšími orgány. Jednorázové odčervení standardními tabletami/pastami jako jsou např. Drontal (volně prodejný v lékárnách), nebo u veterináře: Caniverm, Caniquantel, Flubenol, Milbemax, Vitaminthe,.. je proto k zajištění co největší účinnosti třeba po dvou týdnech zopakovat, protože tyto tablety zlikvidují pouze vývojová stádia v trávicím traktu.
Odčervovat lze i přípravky “spot-on”, tedy roztoky, které se kočce nakapou mezi lopatky. Je několik druhů, některé kombinují odčervení na ploché i oblé červy (Profender), některé zase třeba oblé červy a blechy (Advocate, Stronghold,..). Spot-on pipety bývají dražší než přípravky na odčervení ve formě tablet. Jejich výhodou je ale zase obvykle snažší aplikace.
Bytové kočky se doporučuje odčervovat jednou za 6 měsíců, kočky chodící ven jednou za čtvrt roku. Na maličká koťata (obvykle do 9 týdnů věku), používáme pro první odčervení šetrnější přípravek – pastu Banminth. Obvykle ale jako samostatné odčervení nestačí, po dosažení hraničního věku odčervujeme ještě znovu výše zmíněnými tabletami.
ODBLEŠENÍ – rok 2014 byl na blechy hodně bohatý, navíc se rozšiřuje spektrum přípravků, na které si blechy vytváří rezistenci. Zbavit se proto blech, když už se vám rozlezly po všech zvířatechh a celém bytě, není vždy úplně jednoduchá záležitost.
Začněme přípravky, které dle našich zkušeností (příliš) NEFUNGUJÍ. Jde zejména o volně dostupné přípravky – pudry, spreje i spot-on pipety, na které právě díky hojnému používání blechy získávají rezistenci. K těmto patří hlavně přípravky na bázi Fipronilu (Frontline, Frontline Combo, Effipro,…) a to jak spreje, tak spot-on aplikátory. Jednorázově (některé) blechy přípravek zabije, ale další vylíhlé už ne. Dále pak třeba pudry Bolfo, které jsou ale zase díky své šetrnosti u nás používány na nejmenší koťata (udržíme je průběžnou aplikací bez blech do doby, než lze použít nějaký silnější přípravek).
Co tedy na blechy FUNGUJE? Na odblešení používáme celkem spolehlivý Advocate (působí i proti ušnímu svrabu, kterým jsou toulavé kočky často nakažené). Přípravek se stejným spektrem účinnosti jako Advocate (svrab, blechy, oblí červi) je i mírně dražší Stronghold. Novinkou na našem trhu jsou odblešovací tablety Comfortis, které jsou podle reakcí lidí, které už je na svých zvířatech vyzkoušely, velmi účinným prostředkem proti blechám – účinek trvá cca 1 měsíc, takže celkem spolehlivě odstraní i postupně všechny dovylíhnuté blechy. Osobní zkušenost s Comfortisem máme zatím jen na pár kočkách, ale vypadá to, že opravdu celkem spolehlivě funguje, a s podáním krátce po jídle to všechny naše kočky zvládly i bez zvracení (které se dle informací může vyskytnout).
Kamila Hanesová, 9.2.2015