Tento článek je pokračováním seriálu “Co by kočky (ne)kupovaly” a věnuje se problematice tzv. mokrého krmení pro kočky. Opět jde o popis toho, jak to děláme my v našem spolku, jak krmíme naše svěřence, v dobré víře, že to neděláme špatně.
Kočky u nás mají ve všech depozitech celodenně k dispozici granule a 1-2x denně dostávají na přilepšenou a pro zpestření nějakou “mokrou” dobrotu. Obvykle konzervu nebo maso. Množství závisí na stavu, věku a hmotnosti kočky, jde obvykle o 100-200g konzervy/masa za den.
KONZERVY:
Co je při výběru konzervy nejdůležitější? Stejně jako u granulí je tomu složení. Čím více masa je v ní, tím lépe. Takže pokud chcete pro kočky vybrat dobrotu, po které nebudou mít průjem a bude jim chutnat, čtěte složení. Bohužel je u nás v depozitech koček většinou více a proto kupujeme konzervy minimálně 400g váhy, u malých konzerviček a kapsiček (kde je cena na kilo daleko vyšší) bychom se nedoplatili, a tak se naše doporučení týká především konzerv větších objemů. Jde opět o značky, které splňují naše nejdůležitější kritérium a to maximální obsah masa za přijatelnou cenu (tedy nejlépe nižší, než je cena normálního masa koupeného v řeznictví). Většina z nich se dá objednat přes internetové obchody s chovatelskými potřebami.
doporučované značky masových konzerv:
- Animonda Carny – velkou většinu koček krmíme právě těmito konzervami, mají spoustu příchutí a i několik velikostí konzerv
- Smilla
- Schmusy
- Grau
- Bozita
- Ontario
- Kippy
- Bely (není konzerva, ale je to masová drť v obalu, který vypadá jako štangle salámu, má 100% obsah masa a výrobků živočišného původu a dá se koupit třeba v Bille)
konzervy střední třídy (tedy stále občas použitelné):
- Felix
- Dein Bestes (konzervy a vaničky z drogerie dm)
konzervy s nízkým obsahem masa – tedy nedoporučované:
Whiskas, Kitekat, Frieskies, Darling, levné konzervy velkých obchodních řetězců
jak číst složení konzerv:
Pro příklad srovnání složení “oblíbených” konzerviček Gourmet a masových Carny:
GOURMET Hovězí & slepičí: Maso a živočišné vedlejší produkty (4% hovězí, 4% slepičí), rostlinné bílkovinné extrakty, obiloviny, ryby a rybí deriváty, minerální látky, cukr.
– klasický trik výrobce: rozdělit rostlinné části obsahu do více kategorií na “rostlinné extrakty” a obiloviny, pokud by to dal pod jednu, nejspíš by to muselo být na prvním místě, protože by toho bylo víc než masa. A co jsou “rybí deriváty”? Rybí výkaly? A proč cukr?! Proč to nemohou napsat tak, jak to skutečně je, aby tomu člověk rozuměl …?
CARNY Hovězí + kuře: Hovězí (52%, maso, plíce, srdce, ledviny, vemeno), vývar (31%), kuře (16%, játra, maso), uhličitan vápenatý.
– přesně uvádí, kolik čeho tam je, žádné rostlinné extrakty a obiloviny, je to v podstatě samé maso a konzervační uhličitan vápenatý. Prostě pěkně čistě na rovinu víte, co kupujete.
Které složení se vám líbí víc? A co cena? Carny ve větších baleních zvládnete na internetu sehnat za 70-80 Kč/kg. Gourmetky vyjdou v tom stejném obchodě na 140-150 Kč/kg. To je skoro jednou tolik.
MASO:
cokoliv mimo vepřového, všechno syrové nebo uvařené (když už budete maso vařit, tak vlažný masový vývar kočky také obvykle milují; pokud ho budete dávat syrové, tak svalovina by měla být alespoň 48 hodin přemražená)
takže například:
- kuřecí, krůtí – svalovina, krky, žaludky (doporučuji rozmixované, jinak je moc kočky nechtějí), srdce, játra (můžou po nich některé průjmovat)
- hovězí,
- ryby – dá se rybí filé (spíš uvařené třeba v mikrovlnce, syrové obvykle nežerou), nebo třeba tuňák ve šťávě (ale ne moc často, také obsahuje dost soli)
další mokré mňamky:
- kysané mléčné výrobky (pozor, některé kočky po nich mají průjem, tak je dobré vyzkoušet nejdřív v opravdu minimálním množství) – zakysaná smetana, tvaroh, bílý jogurt
- vejce (vařené i syrové)
- masové tyčinky pro kočky (obvykle je kočky milují, třeba ty z dm drogerie značky Dein Bestes jsou obvykle kočkami velmi žádané)
NA CO POZOR:
- vyhněte se ve větším množství soleným výrobkům pro lidi (uzeniny, tavené i tvrdé sýry, …), protože kočky se téměř nepotí a proto jim sůl z těla odchází daleko pomaleji a jejich ledviny s ní mají větší potíže
- pozor na mléko – nekysané mléko kočky obvykle hůře snášejí (průjmují), jelikož nemají v žaludku enzymy trávící laktózu (upravené kysané mléčné výrobky na tom bývají se snášenlivostí lépe)
- pozor na cibuli – jak ve vařeném, tak v syrovém stavu obsahuje látky, které jsou pro kočky (i psy) toxické, i poměrně malé množství cibule může kočku zabít (takže pozor na to, pokud například vaše kočka ráda dojídá lidská/dětská jídla obsahující cibuli)
Autor: Kamila Hanesová, jednatelka spolku Pozor kočka!
24.9.2014