Spolek na ochranu a péči opuštěných, poraněných, nemocných a týraných zvířat, zejména koček.

Číslo našeho TRANSPARENTNÍHO účtu je 2800491775/2010

Co by kočky (ne)kupovaly: - díl 3. STELIVO a ZÁCHODY

Zatímco předchozí díly byli o tom, co by si kočky daly dobrého, tento díl se věnuje tomu, co dělat s tím, co z nich potom vychází ven :) Špatné stelivo nebo záchod už kočce nijak na zdraví neublíží, ale může vám osobně dosti znepříjemnit život.
ZÁCHOD
V podstatě existují dva základní typy záchodů - nekryté a kryté. U obou platí, že čím je záchod větší, tím radši ho zřejmě kočka bude mít (nikdo nemáme rádi ty stísněné záchody, kam se sotva vejdeme, že?

Ty NEKRYTÉ  jsou plastové “mísy” různých rozměrů, jejich výhoda je jediná, a to cena (dají se jako záchod použít jakékoliv plastové nádoby s rovným dnem, například zásuvky antonius z IKEA jsou za pár desítek korun výborným nekrytým kočičím záchodem).
KRYTÉ záchody oproti nekrytým mají velkou výhodu, a to tu, že když kočka po sobě svoje výplody zahrabává, nerozhází při tom stelivo všema směry.

 Jsou dva základní typy krytých toalet:
plastové boudičky, z nichž většina je vybavena kočičími dvířky, na které (některé) kočky lze celkem bezproblémů naučit, tudíž se množství vyneseného steliva mimo záchod ještě o něco sníží. Osobně mám ráda záchody, kde se s dvířky dá odklopit i část stropu boudičky, tudíž se snáze vybírají, například Hagen Catit Design.
dřevěné skříňky s otvorem, do kterých se vkládá nekrytý záchod. Obvykle vypadají lépe než plastové boudičkové záchody, dají se docela nenápadně začlenit do nábytku v obývané místnosti, a zručnější lidé si celkem jednoduše dokáží takový záchod vyrobit z jakékoliv skříňky vhodných rozměrů: http://www.ikeahackers.net/category/hacks/pet-furniture
Nevýhodou dřevěných skříňových záchodů je to, že je někdy složitější sehnat do nich správný rozměr plastové mísy. A také, pokud máte kočku, která ráda očůrává i stěny záchodu, moč zatéká do skříně a můžete ji po pár měsících vyhodit.

 STELIVO
V zásadě jsou ke koupi tři hlavní druhy steliva (tedy náplně neboli “písku” do kočičího záchodu): Bentonitové (hrudkující a nehrudkující), dřevité nebo silikonové. My používáme hlavně steliva bentonitová hrudkující, což je více či méně hrubý “písek”. Moč stelivo hrudkuje a dá se vybrat lopatkou stejně jako trus. Záchod se vybírá minimálně jednou denně, čím čestěji, tí budou kočky raději (ani ony nemají rády počůrané záchody).

Příklady značek - hodnocení:

*** nejlepší hrudkující steliva (tedy co nejlépe a nejdéle fungují, neroztečou se hned do blátivé hmoty a celý záchod se dá vyměnit třeba i po pár týdnech; přitom cenově jsou přijatelné), na které jsme narazili, jsou:

    Brit Care Utrafresh - šedobílý, lze objednat v internetových obchodech; drobné kousky steliva
    Molly - světle šedý, stelivo prodávající obchodní řetězec InterSpar; hrubší/větší kousky
    Kočkolit Tigerino Nuggies - Zoohit

Catsil - béžový, drobné kousky, dražší

CanCat - bílý, drobné kousky, s vůní dětského pudru, dražší

Cats Best Oko Plus - dřevité stelivo, větší ale lehké kousky, víc se vynáší, déle vydrží

** steliva použitelná, ikdyž nevydrží tak dlouho jako výše zmíněná:

Biocats natural - béžovošedé, hrubší zrna

Luisa - šedé, dribnější zrna, stelivo z Penny Marketu, pokud je v akci, dá se sehnat velmi levně

* steliva spíše nepoužitelná (velmi brzy přestanou hrudkovat, tvoří blátivé louže místo hrudek, jsou tak tmavé, že od nich bílé kočky mají "špinavé" packy, ...):

Coshida - stelivo z Lidlu, tmavě šedé, hrubší zrna

Magic Cat Original - tmavě šedé, hrubší zrna

Mikeš natural, Asan, Benko,..

Se silikonovým stelivem nemám osobní zkušenosti, zdá se mi finančně neekonomicné, nepříliš ekologické a navíc i (z toho, co je na výběr) mírně nehygienické.


A nezapomeňte na lopatku, kterou kočičí záchod vybíráte. Na výše zmíněné značky steliva se osvědčily lopatky z tvrdého plastu spíše s menšími otvory.

Výbor spolku Pozor kočka!
 • Ivana Klímová [předsedkyně]
 • Kristýna Demlová [místopředsedkyně]
 • Kamila Hanesová [jednatelka]
 • Jana Domínová [členka]
  Nataša Máchová [členka]
  Milena Křížková [členka]

 • Odchyty toulavých koček, kastrace, pořádání akcí, webové stránky, FC, příjem zvířat, výstavy - příprava a účast

  Ivana: 603 800 338 / ivana-kocky@email.cz

 • prodej boudiček, FC, výstavy - příprava a účast

  Kristýna: 608 118 878 / k.loskotova@seznam.cz

 • Ztracené  či nalezené kočky, kočky k adopci, příjem zvířat, komunikace s veřejností a médii, Strom splněných kočičích přání, FC, výstavy - příprava a účast

  Kamila:  775 275 762 / kamila.hanesova@gmail.com

Pokud budete potřebovat určitě nám zavolejte a kdybychom si nevěděli rady, určitě najdeme někoho kdo nám pomůže.Víc hlav víc ví! 

Číslo našeho účtu je  2800491775/2010  u Fio banky  www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-pohyby.cgi

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef11628 #280414102231