Spolek na ochranu a péči opuštěných, poraněných, nemocných a týraných zvířat, zejména koček.

Číslo našeho TRANSPARENTNÍHO účtu je 2800491775/2010

středa, 13 srpen 2014 00:00

CO BY KOČKY (NE)KUPOVALY:  díl 1. GRANULE

granuleČasto se nás lidé ptají, čím kočky krmíme, jaké krmivo jim k nově pořízené kočce doporučíme, a jaká přepravka je nejlepší, a co záchod, stelivo, antiparazitní přípravky,..? Jak se v tom vyznat, tolik značek, tolik druhů, takové cenové rozdíly ...

Rozhodla jsem se napsat postupně (jak čas dovolí) sérii článků, které tyto FAQ zodpoví, zbaví mě nutnosti každému druhému novému majiteli posílat dlouhé maily s výčtem doporučovaných věcí, a třeba i jiným majitelům koček nabídnou nějakou inspiraci a srovnání.
Jelikož je to problematika poměrně obsáhlá, v tomto prvním článku se zaměříme na granule. I když jsme (tak trochu jiný) útulek a není peněz nazbyt, snažíme se naše kočky krmit kvalitními granulemi superpremiových značek (ušetří nám to pak peníze za léčbu průjmů, a nervy s uklízením:). Dopředu říkám, že nejsem odborníkem na složení granulí, jen laickou, mírně poučenou osobou s bohatou praxí.
Kvalita stravy se hodně odráží na kvalitě srsti a samozřejmě celkovém vzezření a zdraví kočky. A o to všechno nám jde. Jelikož granule jsou poměrově největší složkou denní stravy většiny našich koček, snažíme se na nich nešetřit. Na druhou stranu - nejdražší neznamená vždy nejlepší, a nemáme milionářského sponzora, nemůžeme si tudíž dovolit granule nejnejnej (kde se cena pohybuje třeba až ke 200kč/kg). Krmení obvykle platí každé depozitum z vlastních peněz, sponzorské dary od malých dárců na ně nestačí, takže je to jako u všeho boj kompromisů ..

Takže co je u granulí vždy nejdůležitější? Samozřejmě složení. Bohužel jsme si v dnešní době na pročítání dlouhých sloupečků uvedených malinkatým písmem někdě na spodní straně obalu jaksi odvykli. Ale jednou za čas se vyplatí se na složení granulí podívat. Kočka je masožravec, je proto třeba, aby co největší položkou složení granulí bylo právě "maso" (nebo alespoň produkty živočišného původu). Tato položka by vždy měla být uvedena na prvním místě v seznamu složení (je to jedno z mála pravidel daných pro výrobce - řadit složky v krmivu od těch nejvíce obsažených, po ty nejméně). A opravdu nestačí, aby bylo masa v granulích 4%. Značky typu Whiskas, Friskies, Kitekat nebo levné granule velkých obchodních řetězců mívají podíl “masa” velmi nízký, a v poměru k ceně za kilo také nevychází ani nijak levně. Jasně, že vám po jejich požití kočka neumře, alespoň ne hned. Ale dlouhodobé krmení takto nekvalitní stravou může mít pro kočku zdravotní následky (selhávání ledvin a jiných orgánů, špatný stav kůže a srsti,...), které vás pak na veterině přijdou na víc peněz, než by stála investice do kvalitních granulí.

Co kočkám chutná? Osobně dělím granule do tří základních kategorií dle chutnosti:

- kočky se po nich můžou utlouct (alespoň prvních pár týdnů/měsíců)

- kočky je žerou, ale nepřežírají se

- kočky si jdou radši nalovit (a sežrat!) myši než tohle

Nejčastěji kupuji granule z té prostřední třídy, kočky u nás mají totiž granule k dispozici 24/7 a po těch extrachutných mají tendenci tloustnout. Moje doporučení se od toho odráží.

Pokud budete kočce měnit granule, nemělo by se tak stát ze dne na den. Je dobré nové granule postupně přimíchávat do těch, na které už je zvyklá. Postupně zvyšovat poměr nových granulí, celkový přechod by měl trvat nejlépe několik týdnů (máte větší šanci se vyhnout zažívacím problémům u kočky, a dát ji čas nové chuti granulí přivyknout postupně).

Takže jak na to?

- koukejte na složení, čím více “masa” (nebo alespoň “produktů živočišného původu”), tím lépe. Kočka v přirozeném prostředí sežere myš celou, tedy ničemu neublíží, že je v granulích masokostní moučka nebo vnitřnosti; naopak krmení čistou svalovinou také není pro kočku ideální; obiloviny/rýže/kukuřice by rozhodně neměly být na prvním místě ve výčtu složení

- koukejte na cenu za kilo - i u granulí platí obvyklé obchodnické pravidlo: čím větší balení zakoupíte, tím je cena za kilo lepší. Pokud chcete nejlepší ceny, objednávejte přes internetové obchody, ty kamenné mívají v ceně výraznější marži. Cenovou hladinu má každý trochu jinde, proto jen poznámkou a odkazem - cena slušných granulí (ve větším balení) se obvykle pohybuje okolo 100Kč/kg. A dovolím si odkaz na menší průzkum jedné spřátelené veteriny o tom, “jak drahé jsou kočičí granule”: https://www.facebook.com/VeterinarniOrdinaceTapina/photos/a.458108470897017.96273.446945322013332/709262185781643/?type=1&theater

Osobní doporučení na značky

Tak a teď už ke konkrétním značkám. Čestně prohlašuji, že nemám se žádnou z uvedených obchodních značek žádné dohody, smlouvy, ani za tenhle článek od nich nic nedostanu :) Jsou to značky, u kterých mi přijde poměr cena/výkon dobře nastaven (nepatří k nejdražším ani nejlevnějším), a jsou odzkoušené:

Značky vyzkoušené a doporučované:

Brit Care Cat - moje “domovská” značka, český výrobce, superpremiovka s velmi vstřícnou cenovou hladinou
Trainer Cat Natural
Nutram
Leonardo
Nativia (máme teď několik pytlů ve zkušebním provozu a vypadá dobře)
Arden Grange
(občas i Royal Canin nebo Hills, ale ty spadají spíš do první kategorie chutnosti)

Značky (zatím) nevyzkoušené a doporučované (obvykle dražší), například:

Taste of Wild, Applaws, N&D, Carnilove, Orijen

Značky nedoporučované:

Whiskas, Kitekat, Frieskies, Darling, levné granule velkých obchodních řetězců

 Autor: Kamila Hanesová, jednatelka spolku Pozor kočka!

 8.8.2014

Výbor spolku Pozor kočka!
 • Ivana Klímová [předsedkyně]
 • Kristýna Demlová [místopředsedkyně]
 • Kamila Hanesová [jednatelka]
 • Jana Domínová [členka]
 • Odchyty toulavých koček, kastrace, pořádání akcí, webové stránky, FC, dobročinný krámek, příjem zvířat, výstavy - příprava a účast

  Ivana: 737 019 600 / 603 800 338 / ivana-kocky@email.cz

 • E-shop, kastrace, odchyty toulavých koček, pokastrační péče, FC, výstavy - příprava a účast

  Kristýna: 608 118 878 / k.loskotova@seznam.cz

 • Ztracené  či nalezené kočky, kočky k adopci, které máme v depozitech, komunikace s veřejností a médii, Strom splněných kočičích přání, FC, výstavy - příprava a účast

  Kamila:  775 275 762 / kamila.hanesova@gmail.com

Pokud budete potřebovat určitě nám zavolejte a kdybychom si nevěděli rady, určitě najdeme někoho kdo nám pomůže.Víc hlav víc ví! 

Číslo našeho účtu je  2800491775/2010  u Fio banky  www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-pohyby.cgi

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef11628 #280414102231